terapia manualna terapia kręgosłupa

Gabinet Terapii Manualnej Schorzeń Kręgosłupa

mgr. Ewa Szlachetka-Depak

Terapia Kręgosłupa

Terapia manualna kręgosłupa, zgodnie z nazwą, polega na leczeniu ręcznym-manualnie. Stosowana jest od tysięcy lat, przybierając różne formy. Jednym z lekarzy starożytności stosujących terapię ręczną był Hipokrates. Współcześnie została doceniona przez wielu uznanych fizjoterapeutów i lekarzy, którzy posiadając klasyczną wiedzę medyczną, odkryli wspaniałe efekty, jakie daje stosowanie tej naturalnej metody. Skutecznie działa tam, gdzie klasyczna medycyna nie przynosi skutków, jednak z pewnością jej nie zastępuje.

Metoda według koncepcji W.P. Ackermanna

Jest to działanie chiropraktyczne (z greckiego "cheir" - ręka, "praktikos" - praktyczny). Metoda Ackermanna oparta jest na 50 letnim doświadczeniu w leczeniu manualnym kręgosłupa. W wyniku tej pracy, powstała terapia oparta na bardzo dokładnym badaniu przestrzennego ustawienia układu kostnego, oraz skutecznym postępowaniu chiropraktycznym. Fizjoterapeuci stosujący tę metodę, poza znakomitą znajomością anatomii, fizjologii, patofizjologii, posiadają duże wyczucie palpacyjne. Metoda Ackermanna pozwala na działanie w miejscu występowania zaburzenia, w sposób celowy. Dlatego podczas zabiegu zostaje odblokowany tylko i wyłącznie ten kręg, który powodował u Pacjenta ból lub inne dolegliwości. Przy zastosowaniu metody dr Ackermanna, w ciągu jednego, lub kilku zabiegów, można usunąć lub znacznie złagodzić dolegliwości. Stosowane są tu techniki:

  • oscylacje-cykliczny ruch w stawie o niewielkiej amplitudzie,
  • mobilizacje-ruch w pełnym zakresie ruchomości stawu,
  • manipulacje-są to mobilizacje z impulsem.

Przykład zabiegu wykonanego według metody Ackermanna

U kobiety w wieku 25 lat występuje skrzywienie boczne kręgosłupa-skolioza. W odcinku lędźwiowym jest to skolioza prawostronna, która jest skompensowania poprzez powstanie skoliozy lewostronnej w odcinku piersiowym kręgosłupa. Jest to osoba zdrowa i wysportowana, która w okresie wzrostu wykonywała ćwiczenia korekcyjne. Uniknęła dzięki temu silnych bólów kręgosłupa. W przyszłości jednak nie skorygowana wada postawy może powodować poważne dolegliwości. Zwłaszcza podczas okresu ciąży oraz po porodzie. Występuje tu rotacja (skręcenie) miednicy w tył oraz obniżenie kości krzyżowej po prawej stronie.

terapia manualna_3

Zdj. Badanie ustawienia kolców biodrowych

Skutkuje to funkcjonalnym skróceniem prawej kończyny dolnej (patrz: skolioza).

kręgosłupa_34

Zdj. Badanie długości kończyn dolnych

schorzenia kręgosłupa

Zdj. Korekcja ustawienia miednicy

Badanie kręgosłupa

Zdj. Badanie odcinka piersiowego kręgosłupa

Odcinek piersiowy kręgosłupa

Zdj. Chwyt ogólny korygujący ustawienie kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa

Odcinek szyjny kręgosłupa

Zdj. Badanie odcinka szyjnego kręgosłupa

manualna_24krakow

Zdj. Leczenie odcinka szyjnego kręgosłupa

Ponieważ zaburzenia ustawienia układu ruchu występowały wiele lat, zabieg należy powtórzyć.

Metoda według koncepcji B. Mulligana:

Zakłada, że terapia kręgosłupa musi:

  • być bezbolesna,
  • przynosić natychmiastowy rezultat,
  • przynosić długotrwały efekt.

Terapia manualna przebiega w "funkcjonalnym obciążeniu", dlatego spełnia powyższe założenia. W "funkcjonalnym obciążeniu" oznacza, ze, jeżeli np. odcinek piersiowy kręgosłupa jest bolesny w pozycji siedzącej, to właśnie w takiej pozycji powinna przebiegać terapia. Kręgosłup spełnia wówczas swoją funkcję (podporową). Terapeuta wykonuje mobilizację stawu z równoczesnym ruchem w tym stawie. Może być to ruch pasywny-bierny, lub aktywny-wykonany przez pacjenta. Mobilizacje, oraz ruch w stawie powinny być bezbolesne, rezultat w postaci zmniejszenia bólu kręgosłupa jest natychmiast uchwytny. Efekt ten utrzymuje się.

Poizometryczna relaksacja mięśni polega na rozciąganiu mięśni przykurczonych. Jest to działanie istotne dla sprawnego funkcjonowania układu ruchu, ponieważ np. przykurcz mięśni czworogłowych, znajdujących się po przedniej stronie uda, znacznie utrudnia chodzenie, a nawet powoduje dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mięśnie te są współcześnie często zaniedbane, ponieważ wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, oraz nie ćwiczy. Technika ta polega na tym, aby wykorzystać prawo fizjologii człowieka, że mięsień napięty, a następnie rozluźniony lepiej się rozciąga.

Ćwiczenia są zalecane w zależności od stanu pacjenta, który uwarunkowany jest wykonywaną pracą, ilością i jakością aktywności ruchowej, oraz oczywiście rodzajem schorzenia.

Korekcja czynności szkodliwych dla kręgosłupa w życiu codziennym, jest bardzo ważnym elementem terapii, ponieważ poprzez nieprawidłową postawę ciała, nieprawidłowe dźwiganie, itd., powstają dolegliwości, których można uniknąć.