Bezpieczeństwo w terapii kręgosłupa


Terapia manualna to proces naturalny, zgodny z funkcjonowaniem układu ruchu

Proponowane metody terapii manualnej, mają na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu ruchu. Jest to działanie bezpieczne dla organizmu człowieka. Bezpieczne, ponieważ jest procesem naturalnym, który np. małe dzieci osiągają poprzez przeciąganie, wyginanie się. Odblokowują wówczas te stawy, które zostały zablokowane podczas wykonywania codziennych czynności w tym np. niefortunnego upadku. Nie zawsze jednak dziecko jest w stanie odblokować odpowiednie stawy i tak może powstać skolioza.

Bezpieczne, ponieważ terapeuta manualny stosując manipulacje, oddziałuje na zaburzenia funkcjonalne. Są to zaburzenia funkcji, a nie struktury układu ruchu. Każdy człowiek prowadzi określony tryb życia. Jeśli w odpowiedni sposób dba o zdrowie, wówczas zachowuje je do podeszłego wieku, natura, bowiem tak wyposażyła człowieka, aby był zdrowy. Jednak przeważnie jest to trudne do osiągnięcia. Z czasem, bowiem organizm traci swoją naturalną możliwość autokorekcji. Komórki są coraz uboższe w wodę, dochodzi do tego stres i inne obciążenia. Tak, więc zanika instynktowny odruch regulacji organizmu, na rzecz świadomego funkcjonowania. Mogą wówczas wystąpić zaburzenia funkcjonalne. Terapeuta oddziałując na te zaburzenia przywraca naturalny stan zdrowia pacjenta.

,,Higiena” kręgosłupa

Zdrowie nie jest stanem stałym, który raz osiągnięty, utrzymuje się. Tak jak oddychanie, przyjmowanie pożywienia, także dbanie o „higienę kręgosłupa” jest czynnikiem wpływającym początkowo na samopoczucie, a w dalszej perspektywie na utrzymanie zdrowia. Ważne jest zrozumienie tego, że poprzez odpowiednie ćwiczenia, automasaż oraz relaks, można uniknąć chorób układu ruchu, w tym bólów kręgosłupa oraz innych chorób stąd wynikających.

Uwzględnienie przeciwwskazań

Jeśli jednak pojawią się schorzenia kręgosłupa, tak bardzo utrudniające życie, doświadczony terapeuta manualny może pomóc w rozwiązaniu problemu. Przeprowadza wnikliwą diagnozę, podczas której na podstawie wywiadu, analizy zdjęć diagnostycznych oraz badania układu ruchu, ustala program terapii. Uwzględnia przy tym obecność przeciwwskazań, które są zależne od wieku, współistniejących chorób itd. Dopiero wówczas prowadzi terapię, która jest ściśle dopasowana do stanu pacjenta, co jest kolejnym elementem decydującym o bezpieczeństwie. Wykonuje on delikatne oscylacje, mobilizacje lub manipulacje. Stosuje także poizometryczną relaksację oraz zaleca ćwiczenia.

Jest to terapia kompleksowa oparta na wiedzy z zakresu anatomii, biomechaniki oraz fizjologii człowieka. Poza tym stosowanie metod wybitnych terapeutów: W.P. Ackermanna oraz B.R. Mulligana niesie ze sobą wspaniałe rezultaty terapeutyczne oraz gwarancję bezpieczeństwa.

Terapia manualna, nie przynosi efektów ubocznych

Terapia manualna nie przynosi efektów ubocznych. Mogą natomiast wystąpić reakcje po zabiegowe, takie jak zwiększenie bólu. Mijają one zwykle po 3-4 dniach. Jednak dzięki temu koło zamknięte, (gdzie ból powoduje wzrost napięcia mięśni, które dodatkowo zwiększa ból, itd.,) zostaje przerwane, ponieważ usunięta zostaje przyczyna schorzenia.

Przywrócenie prawidłowego oddziaływania sił na stawy

Biorąc pod uwagę bezustanne działanie siły grawitacji, można wyobrazić sobie, jakim obciążeniom jest poddawany kręgosłup. Dlatego właśnie jest on kolumną posiadającą fizjologiczne krzywizny. Są to lordozy szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa. Amortyzują one działanie sił. Analogiczną funkcję spełniają krążki umiejscowione pomiędzy kręgami. Kręgi te, przyjmują skomplikowane formy i choć są do siebie podobne, każdy jest inny, w zależności od miejsca i funkcji. Powstałe zablokowania skutecznie obciążają cały układ nośny kręgosłupa.
Teraz siły grawitacji oddziałują w sposób niekorzystny na stawy międzykręgowe, na ustawienie całego segmentu, a w tym na jądro miażdżyste, będące istotnym elementem krążka międzykręgowego (dysku). Jeśli stan taki trwa wiele lat, jest trudny do odwrócenia. Jest to jednak w dużym stopniu możliwe do osiągnięcia. Niestety w niektórych przypadkach obciążone stawy ulegają zwyrodnieniom.

Jeśli więc występują duże zmiany strukturalne, oraz stan ogólny pacjenta nie jest dobry, wówczas terapeuta zaleca wzmocnienie organizmu poprzez określone ćwiczenia. Jak napisano powyżej, także automasaż oraz relaks przynoszą wspaniałą poprawę stanu zdrowia. Wówczas niezwykle istotna jest współpraca pacjenta. Tak, więc im wcześniej rozpoczęta jest terapia, tym lepszy jest jej efekt, ponieważ zmiany obejmują mniejszy obszar.

Usunięcie zablokowań w obrębie kręgosłupa

Usunięcie zablokowań w obrębie kręgosłupa jest istotne zarówno dla osoby wysportowanej, nie mającej objawów bólowych, natomiast ze znacznym skrzywieniem bocznym kręgosłupa -> skoliozą. (Wówczas jest możliwe nawet wyprostowanie kręgosłupa). Jak i u osób np. po urazie, z niewielką zmianą, dającą jednak ogromne dolegliwości bólowe w postaci np. niemożności oddychania ( ponieważ ból uniemożliwia ruchy klatki piersiowej ). W wielu innych przypadkach terapia manualna przynosi bezpieczne i skuteczne leczenie, nawet wówczas, gdy lekarze stawiają diagnozę, nie rokującą poprawy stanu zdrowia.

U osób, u których stan zdrowia jest ogólnie dobry, terapia trwa krócej i jest bardziej skuteczna. U osób, u których dolegliwości trwają wiele lat, a przyczyna schorzenia jest złożona, terapia zajmuje więcej czasu.