Najczęściej zadawane pytania (FAQ)


Ile potrzeba zabiegów, aby odczuć poprawę zdrowia?

Ilość zabiegów jest uzależniona od stopnia zaawansowania zaburzenia. Poprawa może nastąpić po jednym lub dwóch zabiegach. Potrzeba większej ilości zabiegów jest wówczas, gdy czynnik powodujący schorzenie nadal występuje (np. stres w pracy, dźwiganie małego dziecka).

Czy jest związek pomiędzy bolesnością zabiegu i jego skutecznością?

Schorzenia kręgosłupa często są związane ze stresem, dlatego terapeutka nie zwiększa go przez nadmierny ból. Faktycznie skuteczne techniki mogą być bolesne, ale to pacjent decyduje o tym jak silny jest bodziec terapeutyczny. W ten sposób czuje się bezpiecznie. Każdy człowiek ma inny próg bólu oraz inną wrażliwość, dlatego terapeutka pyta o odczucia pacjenta i dostosowuje terapię do indywidualnych potrzeb.

Czy podczas pierwszego zabiegu, na którym prowadzona jest diagnoza,
konieczne są zdjęcia obrazowe kręgosłupa (RTG, MRI, TK)?

Zdjęcia obrazowe są pomocne w diagnozowaniu, ale nie są konieczne podczas pierwszego zabiegu. (Można pokazać podczas konsultacji fizjoterapeyutycznej, jeśli ktoś ma już zrobione badania).

Czy u dzieci można stosować terapię manualną kręgosłupa?

Jeżeli dziecko jest skłonne nawiązać kontakt z terapeutką, umożliwiający przeprowadzenie zabiegu, należy go wykonać,  ponieważ im wcześniej rozpoczęta terapia, tym lepszy jest jej efekt.

Czy należy mieć odpowiedni strój podczas terapii?

Warto mieć strój sportowy (spodenki, leginsy), wygodny stanik (u kobiet).