terapia manualna terapia kręgosłupa

Gabinet Terapii Manualnej Schorzeń Kręgosłupa

mgr. Ewa Szlachetka-Depak

Bóle kręgosłupa -przyczyny schorzeń

Zaburzenia funkcjonalne

Długo utrzymujące się zmiany funkcjonalne, przyczyniają się do powstawania, lub pogłębiania się, nieodwracalnych zmian strukturalnych zaś zaburzenia początkowo występujące w jednym segmencie kręgosłupa mające charakter miejscowy, mogą wywoływać reakcje w odległych częściach naszego organizmu. W ten sposób poszczególne miejsca ciała ludzkiego są powiązane ze sobą, dlatego terapeuta manualny obejmuje diagnozą i leczeniem całość układu ruchu.

Nieprawidłowa postawa ciała

Nieprawidłowa postawa ciała wymusza nieodpowiednie ustawienie kręgów, tworzą się słabe punkty. W punktach tych podczas wykonania gwałtownego ruchu, lub np. dźwigania, powstaje zablokowanie. Pacjent może wówczas odczuć ostry ból.

Siedzący tryb życia, brak ćwiczeń

Siedzący tryb życia, brak ćwiczeń powoduje przykurcz pewnych grup mięśni, a innych rozciągnięcie i osłabienie. Przykurczone mięśnie oddziałując na układ kostny, mogą powodować zablokowanie, ale także mogą po prostu uniemożliwiać chodzenie, jak np. przykurcz mięśnia czworogłowego. Mięśnie rozciągnięte natomiast, przyczyniają się do destabilizacji układu kostnego i mechanizm się powtarza. Ucisk na nerw powoduje ból.

Stres

Stres i wszelkie jego konsekwencje, w tym napięcie mięśni, nieprawidłowa postawa ciała, osłabienie układu odpornościowego, układu krążenia itd. powodują zmiany w tkankach miękkich, które oddziałują na układ kostny.

Uraz

Uraz nawet pozornie niegroźny upadek, zwłaszcza u dziecka może pozostawić konsekwencje na całe życie. Upadek na kość biodrową powoduje rotację tej kości, powstaje skolioza. Uderzenie w głowę, powoduje mikro przesunięcia w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, co może być przyczyną bólów głowy.

Uciśnięte nerwy a bóle narządów wewnętrznych

Układ nerwowy obejmuje cały organizm. Poprzez nerwy dociera także do narządów wewnętrznych. Jeśli nerwy zostaną uciśnięte przez struktury około kręgosłupowe, powoduje to ból. Np. uciśnięcie nerwów dochodzących do serca powoduje bóle tak zwane od sercowe. Tak, więc wiele dolegliwości pozornie niezwiązanych z kręgosłupem, ma swą przyczynę w schorzeniach tego właśnie układu.